REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zmarła 135 lat temu poetka wystąpi w Chorzowie. Razem z nią 100 poetów i poetek

Kultura

W sobotę, 18 września br., w Chorzowie odbędzie się Port Poetycki. W tym roku wśród blisko 100 zaproszonych poetów i poetek, znaleźć można 4 gości głównych. Jednym z nich jest Emily Dickinson, amerykańska poetka, która zmarła w 1886 roku! Oprócz niej na scenie pojawi się Konrad Góra, Ewa Jarocka oraz Mirosław Orzechowski. Organizatorzy przygotowali też m.in. jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej oraz koncert zespołu Max Bravura. Wydarzenie, które przyciąga co roku setki wielbicieli poezji z całej Polski, odbywa się już po raz dziewiętnasty.

Nawet zmarła poetka przyjedzie do Chorzowa

Już nie on-line, ale tradycyjnie na scenie Sztygarki, tak jak przed pandemią. W Chorzowie po raz dziewiętnasty odbędzie się Port Poetycki, jedna z największych imprez literackich na Śląsku. W tym roku wydarzenie przyciągnie prawie 100 poetów i poetek z całego kraju, którzy do późnych godzin nocnych czytać będą swoje wiersze. Jak co roku nie zabraknie także gości głównych – uznanych autorów i autorek. Tym razem do Chorzowa zaproszono dwóch poetów i dwie poetki, wśród nich autorkę, która nie żyje od ponad 130 lat.

Swoje wiersze na scenie zaprezentuje Konrad Góra, poeta, laureat m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Kalendarz Majów”, nominowana w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia, poetka Ewa Jarocka, Mirosław Orzechowski, poeta i założyciel Lekkiego Teatru Przenośnego, a także Emily Dickinson.

W rolę tej ostatniej wcieli się Żaneta Pawlik, aktora Lekkiego Teatru Przenośnego. Będzie to pierwsza tego typu, inscenizowana prezentacja poezji poetki w Polsce! W czasie wieczoru będzie można usłyszeć wybrane wiersze amerykańskiej autorki. Wszystkie w najnowszym przekładzie Janusza Solarza.

– Port Poetycki to prawdziwy kulturalny kocioł, w którym spotykają się, a nieraz i ścierają różne poetyki, debiutujący autorzy i z ogromnym dorobkiem, a nawet, tak jak w tym roku – żywi i martwi. Formuła wydarzenia, bardzo egalitarna, daje każdemu możliwość prezentacji. Dzięki temu co roku, nawet w pandemii, przyciągamy tak wielu twórców – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

Nie inaczej jest i w tym razem. W samym tylko „Magazynie Wierszy” wystąpi ponad 50 autorów i autorek. Ponad 30 z kolei w otwartym „Hyde Parku”.  

–  Szykuje się ekscytujące, ale i długie czytanie. Doświadczenie pokazuje, że może potrwać ponad 12 godzin, to prawdziwy poetycki maraton dla wytrzymałych! Każdy, oprócz gości głównych, będzie mógł zaprezentować swój jeden wiersz. Oznacza to, że w tym roku usłyszymy grubo ponad 100 utworów, a to tylko na scenie. Wydarzeń wokół Portu jest bowiem więcej – mówi Jacek Dudek, organizator.

Targi, wystawa i koncert Max Bravura

Jednym z nich są Targi Książki Poetyckiej, które 18 września odbywać będą się w Sztygarce już od godz. 11. Zgromadzą one 8 wydawnictw poetyckich z całej Polski, w tym: Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polski Oddział w Łodzi, Instytut Mikołowski, Fundację Duży Format, K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, FONT, Anagram i Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

W czasie Targów spotkać będzie się można z 16 poetami, m.in. z Aleksandrem Wiernym, Joanną Wicherkiewicz, Bożeną Boba-Dygą, Pawłem Lekszyckim, Lucyną Skompską czy Anną Tlałką. Portowi towarzyszyć będzie także „Sztalugarnia” i wystawa prac Agaty Cichy, a także warsztaty poetyckie z Mirką Szychowiak, poetką w tym roku nominowaną do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nie zabraknie także muzycznych akcentów – na scenie zagra  zespół Max Bravura.

Wydarzenie jak co roku wspiera Miasto Chorzów. Partnerami imprezy są także: Szlak Zabytków Techniki, SztygArt oraz Dom Pracy Twórczej Macondo.

Program skrót:

Godz. od 11.00 - do 16.00 – Targi Książki Poetyckiej, spotkania z autorami

Godz. 16.30 – inauguracja Portu Poetyckiego – prezentacje: Konrad Góra, Ewa Jarocka, Mirosław Orzechowski, Emily Dickinson, koncert Max Bravura, prezentacja prac Agaty Cichy, Magazyn Wierszy, Hyde Park.

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


SztygarkaPort Poetyckipoezja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Środa
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza