REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Dzielnicowi odwiedzili seniorów i porozmawiali o bezpieczeństwie

Na Sygnale

Dzielnicowi z Komisariatu Policji I w Chorzowie rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie. W czasie spotkania policjanci ostrzegali przed oszustami wyłudzającymi pieniądze, którzy działają pod różnymi legendami, apelowali o noszenie elementów odblaskowych i przypomnieli zasady opieki nad małoletnimi wnukami.

Spotkanie z seniorami zorganizowali dzielnicowi z Komisariatu Policji I w Chorzowie. Mł. asp. Arkadiusz Zygmuniak, mł. asp. Andrzej Szymanek i mł. asp. Rafał Krotecki w klubie seniora „Nasz Krąg” w Centrum Aktywizacji Społecznych przy ul. Powstańców 70 w Chorzowie. Mundurowi spotkali się z seniorami, aby porozmawiać na temat ich bezpieczeństwa.

Policjanci przede wszystkim skupili się na omówieniu oszustw, gdzie najczęściej pokrzywdzonymi są właśnie osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich zaufanie i podają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści wmawiają starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy przez pracowników banków, a nawet listonoszy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Czasem proszą o pozostawienie pieniędzy we wskazanym przez siebie miejscu np. w śmietniku. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia. Dzielnicowi apelowali do seniorów, aby natychmiast kończyli takie rozmowy telefoniczne, nie tłumacząc się oszustom i nawiązali kontakt z prawdziwą Policją.

Najważniejszą częścią spotkania był jednak dialog z seniorami na temat bezpieczeństwa w poszczególnych rejonach. Uczestnicy spotkania zgłaszali problemy, jakie zauważają w ich miejscu zamieszkania oraz rozmawiali o nich z dzielnicowymi odpowiedzialnymi za poszczególne rejony służbowy. Współpraca z mieszkańcami w zakresie poprawy bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla mundurowych. Ich sugestie i uwagi pomagają policjantom w codziennej służbie.

Źródło: KMP Chorzów

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


dzielnicowyseniorzyNasz KrągCentrum Aktywizacji Społecznejspotkaniebezpieczeństwo

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Środa
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza