REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Spotkanie z Olgą Drendą w chorzowskim Skansenie

Miasto

Chorzowski Skansen nie bez powodu zachęca do odwiedzin w najbliższą sobotę. W ramach cyklu „Kultywacje 2021” odbędzie się spotkanie z Olgą Drendą.

Spotkanie odbędzie się przy chałupie z Istebnej (zagroda łąkowa), a w razie niepogody zostanie przeniesione do sali audiowizualnej, znajdującej się w Budynku Administracji (parter). Podczas wydarzenia goście spróbują m.in. odpowiedzieć na pytanie co rzeczy mówią o naszych obyczajach. Spotkanie poprowadzi red. Ewa Niewiadomska.  

 - Kultywacje są próbą przemyślenia - powracających intensywnie w rodzimym dyskursie kulturowym - kategorii związanych z szeroko pojmowaną kwestią chłopską. Do udziału w debatach muzeum zaproszeni zostali wybitni przedstawiciele świata literatury, którzy w swojej działalności pisarskiej nawiązują do takich kategorii, jak wypierana przez wspólnotę wiejskość, ciągle obecna trauma pańszczyzny, formacyjna rola pochodzenia chłopskiego w społeczeństwie polskim, czy relacje pomiędzy prowincją a centrum. Najważniejszym celem Kultywacji jest więc refleksja nad przejawami mentalności postchłopskiej, coraz wyraźniej, jak się wydaje, obecnymi w zbiorowej świadomości i komunikacji społecznej – mówi dyrektor muzeum dr Artur Madaliński.

Wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się Radek Rak, autor „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", laureat nagrody Nike 2020, Olga Drenda, autorka m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas", Zbigniew Rokita, autor m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", nominowany do Nagrody Nike 2021 oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy powieści etnokryminalnych, m.in. „Mara", „Śleboda", „Kamień"

Olga Drenda

Ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii Delfin w malinach, Prognoza niepogody i Hourras et désarrois. Scènes d'une guerre culturelle en Pologne. Autorka esejów towarzyszących wystawie Marzenia wiosenne (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu Subterranean River.

Prowadziła podcast o folklorystyce, Ducholożka na tropie. Od 2013 roku prowadzi stronę Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książka.

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


SkansenChorzówOlga Drendaspotkaniewiedza

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Środa
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza