AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Rezystory (oporniki) – jak to działa?

Inne

Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym elementem elektronicznym, który występuje praktycznie w każdym układzie elektronicznym, jest rezystor, zwany potocznie opornikiem. Jest to najprostszy bierny element, który służy do ograniczania prądu płynącego w obwodzie elektrycznym.

Czym właściwie jest rezystor (opornik) ?

Rezystory to podstawowy element układów elektronicznych, wchodzący w skład dzielników napięcia i obwodów ograniczania wartości prądu. Są dostępne w bardzo wielu typach i wartościach. Ze względu na budowę rozróżnia się podstawowe typy rezystorów takie jak:

Warstwowe:
węglowe – Funkcję oporową pełni warstwa węgla, która w procesie naparowania nanoszona jest na rurkę ceramiczną. To podstawowa grupa oporników do montażu przewlekanego. Opornik ten jest tani i przeznaczony do pracy w aplikacjach, gdzie parametry, takie jak stabilność temperaturowa, szumy, moc maksymalna nie są krytyczne. Dostępne są w kilku rodzajach mocy maksymalnej i tym samym wymiarach.

metalowe – Rezystory metalizowane THT, kosztem nieco większej ceny, zapewniają znacząco lepsze parametry, w tym stabilność rezystancji w funkcji temperatury, poziom szumów własnych, dopuszczalne napięcie pracy i zdolność do rozpraszania ciepła. Oferta typów tych produktów na tme.eu jest też szersza od wersji węglowych, co pozwala łatwiej dobrać potrzebny element. Funkcję oporową pełni warstwa metalu, która w procesie naparowania nanoszona jest na rurkę ceramiczną.

Rezystory mocy wykonywane są z drutu oporowego i umieszczane w odpornych na ciepło obudowach ceramicznych z wypełnieniem cementowym do montażu na płytkach, a mocniejsze wersje także w metalowej obudowie radiatorowej mocowanej do urządzenia śrubami. Elementy te pozwalają na obciążenie mocą do kilkudziesięciu watów i przeznaczone są do pracy w układach sztucznego obciążenia, absorberach energii hamowania silników, softstartach oraz jako elementy grzejne w termostatach obudów przemysłowych.

Rezystory bezpiecznikowe to oporniki metalizowane do montażu przewlekanego pełniące rolę jednorazowych bezpieczników odcinających napięcie sieci przy silnym przeciążeniu lub zwarciu. Zapobiegają pożarowi chroniąc niewielkie układy elektroniczne montowane w nierozbieralnych obudowach, np. zasilaczach wtyczkowych, układach automatyki budynkowej. Ich oporność jest niewielka 100mΩ-100Ω - większe wartości służą do ograniczenia prądu udarowego podczas włączania zasilania.

Rezystory grzejne to płytki ceramiczne z nałożoną warstwą oporową i wykonanymi kontaktami lutowniczymi przeznaczone do pracy jako element grzejny w układach regulujących warunki klimatyczne wewnątrz obudów urządzeń przemysłowych pracujących na zewnątrz, grzejnikach usuwających szron i rosę z układów optycznych itp. Montaż wykonuje się poprzez przyklejenie klejem termoprzewodzącym.

Rezystory w ofercie TME

W ofercie TME znajduję się bardzo szeroka oferta różnego rodzaju rezystorów i ciągle poszerzamy swoją ofertę. Posiadamy bardzo szeroką ofertę rezystorów SMD oraz precyzyjnych rezystorów SMD. W ofercie TME są także rezystory węglowe, metalizowane, drutowe o różnych wartościach mocy i sposobie montażu. W naszym katalogu mogą Państwo znaleźć oporniki o różnych wartościach oporu (ohm) i sposobie montażu. W celu ułatwienia wybory proponujemy skorzystać z porównywarki oporników. By znaleźć podobne rezystory o podobnych parametrach w specyfikacji technicznej danego produktu wystarczy zaznaczyć określony parametr i kliknąć „pokaż podobne produkty”.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


rezystoropornik

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery