REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zostało 50 dni do Memoriału Kamili Skolimowskiej

Sport

Plejada lekkoatletycznych gwiazd podczas Silesia LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej to już tradycja. Ale tym razem niezależnie od liczby medali, tytułów i rekordów na koncie atletów na Śląsk przybywających, najważniejszą postacią zawodów będzie Piotr Małachowski. 5 września na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym dyskobol, który już wtedy ma szansę być trzykrotnym medalistą olimpijskim, odda ostatni rzut w karierze.

Piotr Małachowski to jedna z najważniejszych postaci polskiej i światowej lekkoatletyki. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (Pekin 2008, Rio de Janeiro 2016), mistrz świata (Pekin 2015), dwukrotny mistrz Europy (Barcelona 2010, Amsterdam 2016), dwukrotny wicemistrz świata (Berlin 2009, Moskwa 2013), jego rekord Polski 71.84 to szósty wynik w historii rzutu dyskiem! Małachowski zasłynął także z działalności charytatywnej wielokrotnie przekazując trofea lub pieniądze by ratować ludzkie życie. Dla Silesia LOTTO Memoriału to członek najbliższej rodziny. Nie opuścił żadnego startu, współtworzył te zawody. To wszystko z prostego powodu, Kamila Skolimowska była jego przyjaciółką.

–  Ostatni Memoriał… To będzie dla mnie z pewnością niezwykle wzruszający moment. Pointa długiej kariery, zamknięcie bardzo ważnego rozdziału w życiu – przyznaje lekkoatleta. – To będzie moment szczególny z jeszcze jednego powodu. Nastąpi symboliczne przekazanie pałeczki, a w zasadzie dysku, mojemu synowi Heniowi. Ja oddam ostatni rzut, a on pierwszy. Sport to wiele wartości, które chciałbym żeby syn ode mnie przyjął – mówił Małachowski.

To wszystko będą mogli zobaczyć kibice z trybun. Wstęp – co też jest już memoriałową tradycją - za darmo.

– Stadion Śląski to narodowy obiekt lekkoatletyczny, to dom królowej sportu. Za wejście do domu nie pobiera się opłat. Na ten moment możemy zaprosić 50 proc. widowni, a to znaczy, że na Stadion Śląski będzie mogło wejść ok. 25 tys. osób. Wszyscy jednak liczymy, że przepisy zmienią się i jeszcze więcej fanów będzie mogło cieszyć się z oglądania na żywo najlepszych lekkoatletów świata – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim odbędzie się już po raz czwarty. Po raz drugi z rzędu w ramach elitarnego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Wyżej w lekkoatletycznej hierarchii jest jedynie Diamentowa Liga. Tak wysoka ranga to gwarancja obecności gwiazd. Na starcie zaroi się od medalistów z Tokio. Liczymy, że będzie w tej grupie wielu Polaków, którzy będą nas reprezentować na Igrzyskach Olimpijskich. Swój udział potwierdzili już m.in.: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Piotr Lisek, Marcin Lewandowski, Justyna Święty-Ersetic, Maria Andrejczyk, Marcin Krukowski, Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki czy Patryk Dobek.

– Memoriał znajduje się w gronie najlepszych mityngów świata. Padają tutaj znakomite wyniki, sportowcy biją liczne rekordy. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w naszym kraju, bezpośrednio sąsiadujących w kalendarzu z najważniejszymi imprezami światowymi. Lekkoatletyka to dyscyplina, która od zawsze przynosi nam powody do dumy i chwały. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, Stadion Śląski, w ostatnich miesiącach gościł szereg wielkich wydarzeń sportowych zakończonych sukcesami biało-czerwonych. Wierzę, że memoriał poświęcony pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, w roku igrzysk, przyniesie znakomite sukcesy i okazję do wzruszeń – mówi Anna Krupka sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej tworzy historię, od początku wspólnie z partnerem tytularnym imprezy - LOTTO. Totalizator Sportowy obchodzi w tym roku piękny jubileusz 65-lecia istnienia. Memoriał w tym czasie zapisał ważną kartę w historii firmy.

– Z Memoriałem Kamili Skolimowskiej jesteśmy związani od dawna – mówi Aida Bella, Dyrektor biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego. – To jedno z tych wydarzeń sportowych, które z jednej strony oddaje hołd przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej, a z drugiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych na świecie. Jesteśmy dumni, że jednocześnie wspominamy Kamilę i propagujemy lekką atletykę – podkreśla Aida Bella.

Kamila Skolimowska, prócz tego, że sama uprawiała wyczynowo sport, była wielką orędowniczką integracji. Wspierała sport niepełnosprawnych bo wierzyła w bezwzględną równość wszystkich. Wiedziała, że sport to edukacja, że sport daje wielką siłę. Dlatego i tym razem obok sportowców pełnosprawnych wystartują niepełnosprawni.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej – zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – odbędzie się na Stadionie Śląskim 5 września. Mityng organizowany jest od 2009 roku dla uczczenia pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Zawody przeszły olbrzymią transformację – od maleńkiego mityngu rozgrywanego na boisku bocznym do jednego z najważniejszych lekkoatletycznych wydarzeń na świecie.

 

Źródło: materiały prasowe

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Memoriału Kamili SkolimowskiejzapowiedźChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Julity, Ludmiły, Zdobysława