REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Komunikatory społeczne wprost spod strzechy

Kultura

Nie tak dawno ukazał się kolejny odcinek nowego cyklu chorzowskiego skansenu, pt. „Święta zapomniane”, który jest publikowany w ramach podcastu #etnoopowieści. W cyklu tym przywoływane są święta, o których zwykle już nie pamiętamy, a także zwyczaje, które wyparliśmy ze zbiorowej pamięci. Obrzędy niegdyś ważne, a dzisiaj pielęgnowane co najwyżej przez niewielkie wspólnoty lokalne.

Opublikowany pod koniec maja odcinek dotyczy m.in. tradycji stawiania majów oraz dziadów. Co oznaczały drzewka przystrojone we wstążki z bibuły, które stawiano potajemnie w nocy i przed czyim domem się pojawiały? Dlaczego dziad, który pojawił się przy domostwie, nie był dobrym sygnałem i co znaczył? Czy takie gesty i znaki były jak współczesny status na Facebooku? Jakie inne żarty, wybryki i psikusy robili przed laty mieszkańcy naszego regionu i jak rozbujała była ich wyobraźnia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziece w kolejnym odcinku serii „Święta zapomniane”. Pomysłodawczynią cyklu jest dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik działu nauki w skansenie.

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Tomasz Breguła

Udostępnij:


#etnoopowieściChorzówskansen

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Środa
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza