REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Trwa spis powszechny. Gdzie można się spisać?

Miasto

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, ale jak mają spisać się osoby, które nie mogą tego zrobić samodzielnie, przez internet?

Trwa najważniejsze badanie statystyki publicznej, które pozwoli zgromadzić szczegółowe dane o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a badanie potrwa do końca września. Podstawową metodą jest spis internetowy, przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie GUS. Osoby, które nie będą mogły samodzielnie wypełnić formularza internetowego, zostaną spisane za pomocą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.

Gdzie można się spisać, jeśli nie możemy zrobić tego samodzielnie, przez internet? Listę punktów z województwa śląskiego znajdziecie TUTAJ.

Podczas spisu powszechnego ponownie mamy prawo do zadeklarowania narodowości śląskiej oraz języka śląskiego. Właśnie dlatego 23 podmioty z naszego regionu, w tym partie, stowarzyszenia, politycy, a nawet blogerzy, już wiele miesięcy temu rozpoczęli wspólne działania na rzecz promocji deklarowania tożsamości śląskiej oraz języka śląskiego. Od tego czasu w całym regionie trwa wielka mobilizacja i przewiduje się, że liczba osób, która zdecyduje się zadeklarować narodowość śląską będzie jeszcze wyższa niż 10 lat temu. Wówczas z takiej możliwości skorzystało ponad 800 tys. Ślązaków i Ślązaczek.

Na jakie pytania musimy odpowiedzieć? W pierwszej kolejności dotyczą one podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, czy miejsce zamieszkania. Kolejne informacje, które należy podać w formularzu, dotyczą m.in. osób, z którymi dzielimy dom lub mieszkanie, kraj pochodzenia, a także wykonywany zawód oraz deklarowane wyznanie lub jego brak.

By zadeklarować narodowość śląską należy wpisać ją pod pytaniem „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”, zaznaczając uprzednio odpowiedź „tak”. Istnieje również możliwość zadeklarowania posługiwania się językiem śląskim pod pytaniem „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


spis powszechnygdzie się spisaćpunktyŚląsk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii

Werwa Sport