AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Komornik pomoże w odzyskaniu długów. Kiedy i jak się do niego zgłosić?

Inne

Wierzyciel może ubiegać się o odzyskanie długu od dłużnika na kilka sposobów. Poza wysyłaniem upomnień, wezwań oraz korzystaniem z usług firm windykacyjnych może on również zdecydować się na pomoc komornika. Aby jednak się do niego zgłosić, konieczne jest przejście odpowiedniej ścieżki prawnej. Sprawdź, jak odzyskać dług przez komornika!

Kim jest komornik?

Komornik to funkcjonariusz publiczny, który ma na celu wykonywanie czynności w ramach postępowań egzekucyjnych oraz zabezpieczających. Komornik prowadzi t czynności osobiście lub z pomocą asesora komorniczego.

Wśród zadań komorników znajdują się głównie:

  • wykonywanie orzeczeń wydanych przez sądy jak wyroki i nakazy zapłaty dotyczące roszczeń pieniężnych i niepieniężnych i zabezpieczania roszczeń

  • wykonywanie tytułów wykonawczych i egzekucyjnych

  • wykonywanie postanowień dotyczących zabezpieczania spadku

  • przeprowadzanie spisu inwentarza

Jak komornik odzyskuje dług od dłużnika?

Komornik może odzyskać dług dla swojego klienta – wierzyciela za pomocą zajęcia mienia dłużnika, na przykład zajęcia ruchomości, nieruchomości lub też zajęcia jego wpływów pieniężnych, w tym pensji, emerytury, renty.

Ze względu na fakt, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym i posiada odpowiednie uprawnienia do zajmowania majątku, jest on w stanie skutecznie odzyskać go dla wierzyciela. Tym właśnie różni się praca komornika od pracy windykatora, który nie posiada uprawnień do zajmowania majątku dłużnika.

Wierzycielom chcącym skorzystać z pomocy funkcjonariusza jak komornik Gliwice - https://www.komornikgliwice.com/ także dają taką możliwość. W mieście działają biura komornicze, których adresy można znaleźć za pośrednictwem internetu.

Jak skorzystać z usług komornika?

Aby komornik mógł odzyskać dług, jego egzekucja musi być poprzedzona skierowaniem sprawy do sądu oraz uzyskaniem tytułu wykonawczego – jest to tytuł egzekucyjny wydany przez sąd razem z dołączoną do niego klauzulą wykonalności.

Po zebraniu potrzebnej dokumentacji wierzyciel składa w biurze komornika wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym. W przypadku, gdy prowadzone było elektroniczne postępowanie upominawcze, można złożyć wniosek również za pośrednictwem internetu.

Następnie, po przeanalizowaniu dokumentów, komornik może rozpocząć odzyskiwanie długu. Może on również samodzielnie ustalić majątek dłużnika i wezwać go do ujawnienia majątku, czyli złożenia jego wykazu. Jednocześnie komornik stale będzie informować klienta o przebiegu postępowania. Po zakończeniu sprawy postępowanie egzekucyjne jest umarzane.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


komornik

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Sobota
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Kingi, Krystyna, Michaliny