REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Chorzowski schron wpisany do rejestru zabytków

Miasto

Schron bojowy nr 5 przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków. Od lat zabiegało o to Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM.

O tym, że ciężki schron bojowy leżący przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, poinformował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Decyzja w tej sprawie zapadła 25 lutego i stała się ostateczna 24 marca.

Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM, które od lat opiekuje się schronem, podzieliło się z nami tą informacją za pośrednictwem Facebooka.

Schron bojowy przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie, jest jednym z obiektów Obszaru Warownego „Śląsk”. Jego maskowanie przyciąga wzrok i zaciekawia, dlatego też jest prawdziwą wizytówką śląskich fortyfikacji. Zarówno ten obiekt, jak i znajdujące się wokół niego są elementem tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki”. Kiedyś punkt ten chronił osiedle Łagiewniki (dzisiaj dzielnicę Bytomia) od strony niemieckiej granicy.

Zaczęto go budować w 1936 roku i przez kolejne lata rozbudowywano wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej.

- Zadanie tego odcinka było niezwykle trudne. Bardzo blisko znajdowała się niemiecka granica. Wróg mógł się tu pojawić błyskawicznie. Oczywiście jego zamiarem byłaby próba przebicia się w głąb Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a więc w kierunku centrum Chorzowa i Katowic. To były ze swoimi hutami, kopalniami i zakładami przemysłowymi bardzo cenne dla Niemców miasta. Tłumaczy to siłę ognia Punktu Oporu „Łagiewniki”, a także znaczne zagęszczenie schronów. Pamiętać należy jednak, iż droga, którą swym ogniem blokował miała zupełnie inny przebieg, niż obecnie - czytamy na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM.

Więcej informacji na temat historii obiektu znajdziecie TUTAJ.

 

Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM

Tomasz Breguła

Udostępnij:


schron bojowyStowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUMrejestr zabytkówChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

Werwa Sport