Stadion Śląski rozświetli się na niebiesko
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada zawsze 2 kwietnia każdego roku. W głównej mierze ma on uświadamiać społeczeństwo o problemach z jakimi na co dzień mierzą się osoby z tą przypadłością W ramach tego dnia odbywają się liczne akcje jak np. „Polska na Niebiesko” polegająca na oświetlaniu budynków firm oraz instytucji na kolor niebieski. Barwa ta uznawana jest za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Stąd jej skojarzenie z autyzmem. Akcję wspiera już od kilku lat Stadion Śląski. Dziś wieczorem Kocioł Czarownic również zmieni swoją barwę.
- Popieramy tę ważną społecznie inicjatywę, której celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tego czym w ogóle jest autyzm. Musimy starać się rozumieć codzienne problemy i potrzeby osób ze spektrum. Stąd też kluczową rolę odgrywa edukacja, również ta realizowana poprzez kampanie społeczne – mówi Bartłomiej Kowalski, Dyrektor Generalny Stadionu Śląskiego.
Chorzowska fundacja uczy funkcjonowania z osobami autystycznymi
W Chorzowie istnieje fundacja Spectrum Liberi działająca na rzecz dzieci i dorosłych dotkniętych autyzmem. Placówka prowadzi liczne programy i zajęcia mające na celu zapewnić swoim podopiecznym optymalne warunki rozwoju psychofizycznego. W ubiegłych latach, 2 kwietnia fundacja organizowała rozmaite przedsięwzięcia jak np. festyny. Obecnie jest to niemożliwe ze względu na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa.
- Pandemia ogranicza nasze akcje. W normalnych warunkach odbywały się festyny i inne formy wydarzeń. Dziś na naszym profilu fundacji na Facebooku ukaże się poradnik odnośnie osób z autyzmem. Będzie można znaleźć w nim informacje na temat zdiagnozowania zaburzenia, a także jak pracy i właściwego podejścia do osób z tą przypadłością – mówi prezes fundacji Spectrum Liberi, Małgorzata Kolisko-Nagły.
Fundacja chce przede wszystkim przekazać społeczeństwu jak ważne jest zrozumienie postrzegania świata przez osoby z autyzmem.
-Dzisiejszy dzień dedykowany dla naszych podopiecznych z autyzmem, ich rodzin oraz osób zaangażowanych w ich terapię i życie codzienne. To dla nas arcyważne wydarzenie, ponieważ, osoby z autyzmem potrzebują szczególnego wsparcia i zrozumienia ze strony społeczeństwa w obszarze komunikacji i relacji społecznych. Celem naszej kampanii społecznej jest pokazanie, że osoby z autyzmem, mimo swojego zamknięcia i problemów z nawiązaniem kontaktu z otoczeniem, potrafią to samo, co ludzie neurotypowi. Dzięki swojej wnikliwości i niezwykłemu skupieniu uwagi na jednej rzeczy, mogą być utalentowanymi artystami i profesjonalistami w innych dziedzinach. Należy im dać szansę, pozwolić im wyjść z cienia – tłumaczy Małgorzata Kolisko-Nagły.
Urząd Miasta Chorzów na Niebiesko
Jak możesz pomóc osobie z autyzmem?
Nawiązanie kontaktu z osobą autystyczną nie jest łatwe. Wiąże się ono z podjęciem ogromnego wysiłku zarówno ze strony osoby autystycznej, jak i ze strony osoby neurotypowej. Poniżej kilka wskazówek co zrobić, aby kontakt z osobą autystyczną był nieco łatwiejszy.
Po pierwsze - staraj się używać prostych zwrotów, mów krótkimi zdaniami, używaj słów jednoznacznych. Nie mów za szybko, zadawaj konkretne, proste pytania.
Po drugie - nazywaj swoje uczucia. Mów wyraźnie o tym, co czujesz w związku z daną sytuacją. Staraj się, aby twoje reakcje werbalne i niewerbalne były spójne (np. kiedy mówisz, że jesteś wesoły – uśmiechnij się).
Po trzecie - pomagaj autyście nazywać jego uczucia. Kiedy zauważysz u osoby autystycznej złość, radość, czy jakiekolwiek inne emocje - powiedz jej o tym. Jeśli widzisz, że emocje te okazywane są w sposób nieadekwatny do sytuacji, spróbuj wytłumaczyć autyście co ludzie w takim momencie czują.
Po czwarte - nie odrzucaj osoby autystycznej, jeśli jej zachowanie odbiega od normy. Spróbuj wytłumaczyć jej, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Nie wymagaj od niej jednak, że od razu to zrozumie.
Po piąte - staraj się mieć przy sobie przedmiot, o którym wiesz, że uspokaja osobę z autyzmem. Jeśli widzisz, że autysta jest zdenerwowany, znajdź bezpieczne, ciche miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić. Przewiduj różne sytuacje.
Po szóste – bądź otwarty, nie izoluj, spróbuj zrozumieć, słuchaj, bądź cierpliwy. Najlepszym, co możesz zrobić, żeby pomóc osobie autystycznej, to dać jej poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
Komentarze
Zostaw komentarz