REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Porodówka zamknięta na trzy miesiące? Prywatny podmiot nie dotrzymuje umowy

Miasto

Prywatna spółka prowadząca chorzowską porodówkę nieoczekiwanie zapowiedziała, że zakończy działalność z końcem marca. To wbrew wcześniejszym ustaleniom, które zakładały pracę Urovity do końca czerwca. To pozwoliłoby na nieprzerwane funkcjonowanie oddziału. Zespół Szpitali Miejskich, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jest w stanie rozpocząć działalność ginekologiczno-położniczą od 1 lipca.

O zmianie władze spółki poinformowały podczas spotkania z komisją zdrowia 2 marca.

- Urovita na chwilę straciła płynność finansową. Niestety personel praktycznie nie dostał od nas całych wypłat za grudzień  i za miesiące kolejne również - mówił Lesław Polański, wiceprezes Urovity. -  Dłużej niż do końca marca prowadzić tego oddziału nie możemy, nie chcemy się dodatkowo zadłużać... - dodał.

Ta decyzja oznacza, że bez pracy zostanie prawdopodobnie około 60 osób. Porodówka, decyzją prywatnego właściciela, przez 3 miesiące nie będzie przyjmowała chorzowskich pacjentek. Pierwotne ustalenia z Urovitą zapewniały ciągłość pracy porodówki.

Tymczasem w Zespole Szpitali Miejskich trwają przygotowania do uruchomienia oddziału w ramach publicznej placówki. Realną datą jego otwarcia jest 1 lipca. Do tego terminu mają zostać wykonane niezbędne prace remontowe, a przede wszystkim, zapewniony kontrakt z NFZ.

Dyrekcja ZSM deklaruje też przejęcie personelu Urovity, pracującego na likwidowanych oddziałach, wraz z rozpoczęciem działalności nowej porodówki. Gdyby Urovita działała zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami działalność położnicza w Chorzowie płynnie przeszłaby do ZSM na przełomie czerwca i lipca.

- Być może tego całego problemu nie byłoby, gdyby Urovita do 15 grudnia złożyła plan rzeczowo-finansowy i postarała się o nowy kontrakt z NFZ. Niestety spółka, w mojej ocenienie, nie jest wiarygodnym partnerem do negocjacji, dlatego o cesji nie może być mowy. Przejęcie oddziału w ramach cesji mogłoby się wiązać z przejęciem wszystkich ewentualnych zobowiązań spółki. Szpital, ale też miasto, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa, nie może sobie na to pozwolić - tłumaczy Mariola Roleder.

Prezydent Chorzowa zwrócił się do dyrektora Zespołu Szpitali Miejskich o rozważenie możliwości wcześniejszego zatrudnienia osób będących w najtrudniejszej sytuacji rodzinnej. Tymczasowo osoby te pracę mogłyby znalazeźć na innych oddziałach.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ZSMUrovitazamknięcie oddziałuoddział położniczyporodówka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

Werwa Sport