REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Skansen otrzymał środki na renowację obiektów

Miasto

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 140 000 zł dofinansowania na konserwację pięciu zabytkowych obiektów.

Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizację dwuletniego projektu „Na ratunek drewnu – konserwacja zabytkowych budynków” w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021.

Celem zadania jest konserwacja pięciu zabytkowych obiektów kubaturowych stanowiących część ekspozycji terenowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

W jego ramach planowana jest konserwacja więźb dachowych i wymiana poszyć ze słomy na chałupie z Frydka i szopie na siano z Kobióra, a także przeprowadzenie fumigacji czyli zwalczania  drewnojadów za pomocą substancji chemicznych oraz impregnacji w spichlerzu dworskim z Bujakowa, chałupie groniowej z Brennej i karczmie ze Świerczyńca.

– Wszystkie te obiekty stanowią cenny zbiór muzealiów kubaturowych, z których każdy ma swoją indywidualną historię osadzoną w konkretnym miejscu. Są one unikalnym świadectwem przeszłości, dlatego tak istotne jest zachowanie ich w jak najlepszym stanie – mówi dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum.

Podsumowaniem zadania będzie wystawa czasowa prezentująca obiekty przed i po konserwacji wraz z opisem podjętych działań oraz historią odrestaurowanych obiektów. W ramach projektu zaplanowano także realizację krótkiego filmu promocyjnego prezentującego poszczególne etapy procesu konserwacji budynków.

Ponadto, dokumentacja wszystkich poddanych renowacji obiektów – w tym ich elementów konstrukcyjnych – zostanie zdigitalizowana.

Zaplanowane w projekcie działania będą kolejnym krokiem w procesie rewitalizacji obiektów kubaturowych, tworzących muzealną ekspozycję na wolnym powietrzu. W ubiegłym roku wymieniona została strzecha w chałupie z Kaliny. Oprócz tego kompleksowo zmodernizowany został muzealny system przeciwpożarowy, który poszerzono o system sygnalizacji antywłamaniowej i monitoring wizyjny.

W  Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


SkansenPark Śląskiobiektyinwestycjarenowacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

Werwa Sport