REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Trybuna Śląska: Śląski Curie, czyli historia laureata Nagrody Nobla z Chorzowa

Kącik Prasowy

- Jedną z najbardziej przemilczanych kwestii w rodzimej historii jest temat śląskich Noblistów, ludzi którzy urodzili się na terenach należących dzisiaj do Polski, pobierających na Górnym Śląsku swoje pierwsze nauki, a następnie osiągający spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. Jedną z takich postaci jest Kurt Alder, laureat Nagrody Nobla z chemii z 1950 roku, jego wczesna edukacja odbywała się w dzisiejszym Chorzowie i choć potem wyemigrował do Niemiec to trudno nie szukać analogii z Marią Skłodowską-Curie, która swój żywot dzieliła na Polskę i Francję. Można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Alder dla Ślązaków jest tym kim jest Curie dla Polaków - czytamy w Trybunie Śląskiej.

REKLAMA

- Rodzice Kurta pochodzili z prostych chłopskich rodzin. Nasz bohater urodził się jako najstarsze dziecko Josepha i Marii przy obecnej ulicy Wolności w Chorzowie. Ojciec zajmował stanowisko nauczyciela mianowanego początkowo w szkole powszechnej nr III, a następnie nr V w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Edukacje szkolną rozpoczął 1 kwietnia 1908 roku w męskiej szkole powszechnej nr V, w tej samej, w której nauczał jego ojciec. Co ciekawe gdy nasz bohater otrzymywał Nagrodę Nobla ów budynek już przez komunistyczne władze Polski został zaanektowany na Technikum Chemiczne co albo było ciekawym zrządzeniem losu, albo lokalnym hołdem oddanym Alderowi. Kurt następnie uczył się w Wyższej Szkole Realnej, której spadkobiercą jest dzisiejszy Uniwersytet Śląski. Pobierał tam nauki o profilu matematyczno-przyrodniczym. Rodzina Alderów przeżyła w Królewskiej Hucie okres powstań śląskich i plebiscytu. Niestety rządy II Rzeczpospolitej spowodowały, że ojciec Kurta musiał pożegnać się z pracą nauczyciela i wyemigrować do pracy w głąb Niemiec - czytamy na łamach Trybuny Śląskiej.

Cały artykuł znajdziecie TUTAJ.

 

Źródło: Trybuna Śląska

REKLAMA
Tomasz Breguła

Udostępnij:


Nagroda NoblaChorzówKurt AlderhistoriaTrybuna Śląska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA