AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Co wiemy o Tłustym Czwartku?

Rozrywka

Dziś przypada Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, rozpoczynający też ostatni tydzień karnawału. Niemal wszyscy go obchodzimy, ale nie każdy wie jaka stoi za nim historia.

O tym kiedy świętujemy Tłusty Czwartek decyduje data Wielkanocy, a więc jest to święto ruchome. Tego dnia, zgodnie z tradycją chrześcijańską, dozwolone jest objadanie się, ponieważ już wkrótce ma nadejść Środa Popielcowa, a tuż po niej wielki post, przygotowujący wiernych do przeżycia najważniejszych dla nich świąt wielkanocnych.

Mimo że obecnie Tłusty Czwartek kojarzy nam się głównie w ten sposób, to jego początki, podobnie jak w przypadku wielu innych świąt, sięgają czasów pogańskich. Dawniej był to dzień traktowany jako zapowiedź rychłego nadejścia wiosny i pożegnanie zimy. Na stołach królowały tłuste potrawy, mięsa i wina, a jako zagryzkę podawano właśnie pączki, z ciasta chlebowego, nadziewane... na przykład słoniną lub boczkiem!

Takie mięsne pączki zapijano w Polsce nie tylko winem, ale bardzo często również wódką. Zwyczaj jedzenia ich na słodko pojawił się u nas dopiero około XVI wieku i prawdopodobnie przyszedł z krajów arabskich. Początkowo wciąż wyglądały one nieco inaczej niż znane nam obecnie, a do niektórych wkładano dodatkowo orzeszka lub migdał. Ten, kto na niego trafił, miał cieszyć się szczęściem, dostatkiem i powodzeniem.

Tradycja mówi, że aby wiodło nam się przez dalszą część roku, każdy z nas powinien zjeść w Tłusty Czwartek chociaż jednego. Te najpopularniejsze, to posypane cukrem pudrem, a czasem oblane lukrową glazurą pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami, ale któż nie skusiłby się też na smakowitego pączka z różą, owocową konfiturą lub budyniem...

Staropolskie przysłowie mówi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Tak więc do dzieła!

 

Fot. Freepik.com

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Tłusty Czwartekhistoriatradycja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława

Werwa Sport