REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Projekt ws. likwidacji SP nr 39 nie trafi pod obrady

Miasto

Wiele emocji wzbudziło w ostatnim czasie pismo, które otrzymali nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 39. Mimo zapewnień ze strony przedstawicieli urzędu miasta, którzy od samego początku przekonywali, że do podjęcia jakichkolwiek kroków w tej sprawie jeszcze daleka droga, zaczęto obawiać się, że placówka zostanie zlikwidowana. Po wysłuchaniu opinii rodziców, rady pedagogicznej i związków zawodowych, projekt został wycofany przez prezydenta i nie trafi pod obrady.

To, co rozgrzało emocje, czyli działania związane z ewentualnym zamiarem likwidacji szkoły, to proces długofalowy, który musi rozpocząć się od konsultacji i zebrania opinii.

- Tak też Urząd Miasta transparentnie uczynił, wysyłając prośbę do rady pedagogicznej i rady rodziców o zaopiniowanie ewentualnej, przygotowywanej uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki.  Uruchomienie takiego procesu, to tak naprawdę początek dyskusji o tym, jak i gdzie szukać oszczędności w sytuacji, kiedy subwencja oświatowa kierowana do miasta przez państwo nie rośnie proporcjonalnie do kosztów funkcjonowania edukacji w mieście - tłumaczy urząd miasta w specjalnym komunikacie.

Magistrat przekonuje, że przez 10 ostatnich lat nie zamknięto w mieście żadnej szkoły, a oświata zawsze była w Chorzowie jednym z najważniejszych elementów życia miasta. W związku z rosnącymi kosztami edukacji należy jednak przygotować się jednak na różne scenariusze. Jednym z nich było wygaszenie szkoły numer 39, ponieważ jest to jedna z tych placówek, do których trzeba dopłacać najwięcej. Wzięli to pod rozwagę również radni, którzy na bieżąco konsultowali się z zarządem miasta, rodzicami, nauczycielami, a także dyrekcją placówki.

- Grupa radnych Koalicji Obywatelskiej rozmawiała z zarządem miasta od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tej sprawie. Rozumiemy czym kierował się prezydent, ponieważ liczby wiele pokazują. Jednak nie tylko liczby są ważne i wspólnie podjęliśmy decyzję, że szkoły nie należy likwidować - mówi Bartłomiej Czaja, chorzowski radny.

Jak wyliczają urzędnicy, funkcjonowanie placówki w 2020 roku kosztowało 2 mln 321 tysięcy złotych, podczas gdy subwencja wyniosła 1 mln 350 tysięcy złotych. Koszt rocznego kształcenia ucznia to natomiast 12 tysięcy złotych, w sytuacji gdy subwencja wynosi zaledwie 6 tysięcy. Ponadto szkoła jest zaledwie ośmio oddziałowa i już nie prowadzone są w niej klasy 5. i 8. W poprzednich latach udało się otworzyć zaledwie po jednym oddziale w klasach od 1 do 4. Zdaniem władz miasta należy też spojrzeć na sytuację demograficzną, która pomimo usilnych starań i nakładów, nie jest optymistyczna.

- Szkoła Podstawowa nr 39 wykazuje też najmniejszy potencjał do rozwoju bazy i infrastruktury. Urząd miasta dąży do tego, aby każda szkoła w Chorzowie miała dostęp do sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Ta szkoła takiej sali nie posiada i ze względu na swoje położenie nie ma możliwości, aby ją tam wybudować. W okolicy natomiast są modernizowane szkoły z obiektami sportowymi jak na przykład SP nr 17 - czytamy w dalszej części oświadczenia urzędu miasta.

To wszystko spowodowało, że dyskusję o szukaniu oszczędności zaczęto właśnie od Szkoła Podstawowa nr 39. Od początku podkreślano jednak, że bez zgody i zrozumienia ze strony rodziców, nauczycieli i dyrekcji placówki, procedura likwidacyjna nie będzie w stanie nawet się rozpocząć. W najbliższy czwartek odbędzie się pierwsza w tym roku sesja rady miasta. Kilka dni przed nią potwierdzono, że projekt nie trafi nawet pod obrady.

- Po wysłuchaniu opinii rady rodziców, rady pedagogicznej i związków zawodowych, projekt został wycofany przez prezydenta i nie trafił pod obrady - podkreślił Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta.

W związku z tym, że kroki zmierzające do likwidacji placówki nie będą podejmowane, w planach dyrekcji placówki jest przeprowadzenie w tym roku naboru do klas pierwszych.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Szkoła Podstawowa nr 39Chorzówoświadczenieradnilikwidacja

Komentarze

Agnieszka
O czym myślała Rada Miasta kiedy 3 lata temu powołała tę szkołę do życia? Czy przez ten czas szkoła popadła w ruinę? Teraz dostrzegają potrzebę oszczędności? Nadmieniam, że przekształcenie gimnazjum w podstawówkę generowało spore koszty. 3 lata to zdecydowanie za krótko, by mówić o likwidacji ze względu na koszty. 3 lata temu radni chodzili i namawiali do zapisów w tej szkole, masowo przeniesiono klasy z SP 17 a teraz są zaskoczeni i dostrzegli np. brak sali gimnastycznej ????????????, której tam nie ma od 20 lat.
Cwajka
Dokładnie Pani Agnieszko, po pierwsze powinni ponieść konsekwencje Ci, którzy uruchomili szkołę po likwidacji gimnazjów. Zero myslenia w przyszlosc, wtedy nikt tam nie chcial isc. Mozna tam zrobic np duze przedszkole, bo podobno tych bardzo brakuje w Chorzowie, albo zawodowke/technikum, moze przeniesc czesc lekarzy z ulicy pawla, bo czasem to tam sie czeka w takich kolejkach, ze hoho. Albo oddzial policji/strazy miejskiej cokolwiek. Mogli pomyslec wczesniej i w tamte miejsce przeniesc OPS. Teraz ta szkoła będzie dogorywać. Chodziłem do SP17 i GIM5, wiec mam porownanie. Ta placówka ma bardzo słabą infrastrukturę, to był przeskok jak z nieba do piekła (oczywiście pod kątem infrastruktury.). Sala max dla 10 ćwiczących, siłownia za moich czasów już stwarzała zagrożenie, brak stołówki z prawdziwego zdarzenia, lekcje w dziwnych pomieszczeniach piwnicznych obok "stołówki", przebieralnia w drugim "głównym wejściu", raz na jakis czas jezdzilo sie na straz lub hale na baltyckiej, tylko to byla z
Cwajka
... tylko to byla znowu strata czasu na dojazdy oraz strata pieniedzy, bo byl wynajmowany specjalnie autobus. Mam nadzieje, ze Ci co tak bronia szkoly, zostana radnym/prezydentem i daja przyklad jak zarzadza sie taka placowka w czasach nizu demograficznego. Najprawdopodobniej kolejny prezydent zostanie juz zmuszony do zamkniecia tej placowki. Oby tylko nie bylo to kukulcze jajo.
Agnieszka
Niestety nie mogę się zgodzić z ta opinią,bo to najlepsza szkoła, 17 pod względem organizacji zajęć, komfortu pracy leży na łopatkach, nigdy w życiu nie zapisalabym tam dziecka, anonimowość uczniów nie sprzyja dobremu rozwojowi,a tylko to może zapewnić ten moloch jakim jest SP 17
Klaudia
Jakie konsultacje z rodzicami?? Wszyscy zostali zaskoczeni... Powody dla których szkoła mialaby zostać zlikwidowana są absurdalne, projekt uchwały pisany na kolanie, radni broniący projektu nie byli przygotowani merytorycznie do dyskusji, wyliczenia przygotowane przez ludzi nie znających podstaw ekonomii.... Szkoda tylko że wszyscy zapomnieli o dzieciach

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława

Werwa Sport