AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Jak zmieni się Planetarium Śląskie?

Miasto

W ubiegłym tygodniu podpisano kluczową umowę dla modernizacji Planetarium Śląskiego. Chodzi o zakup urządzeń, które znajdą się na jego wyposażeniu. Przy tej okazji warto przypomnieć jak zmieni się ten dobrze znany mieszkańcom całego regionu obiekt.

REKLAMA

Koszt tej części inwestycji, czyli zakupu sprzętu, to 14 mln zł. Zestaw multimedialnych projektorów cyfrowych, analogowy projektor gwiazd, nowy ekranu i nagłośnienia – wszystkie te urządzenia znajdą się na wyposażeniu ultranowoczesnej sali modernizowanego Planetarium Śląskiego. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Modernizacja Planetarium Śląskiego pochłonie 154 mln zł. Jak przekonywał podczas ostatniej konferencji prasowej marszałek województwa Jakub Chełstowski, inwestycja ma się zakończyć za blisko rok. Początkowo termin realizacji ustalono na koniec br., ale szybko okazało się, że nie uda się go dotrzymać. Wykonawca wnioskował o jego wydłużenie o osiem miesięcy tuż po podpisaniu umowy na realizację inwestycji. Niedługo po rozpoczęciu prac wyszły na jaw problemy, które były trudne do przewidzenia na etapie przygotowania inwestycji. Chodzi m.in. zabezpieczenie całego obiektu i jego fundamentów, a także zastane warunki gruntowe.

Po zakończeniu przebudowy powierzchnia obiektu zwiększy się niemal dwukrotnie. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna, w nowatorski sposób prezentująca zjawiska przyrodnicze i astronomiczne. W części sejsmologicznej sztandarowym stanowiskiem ma być platforma do wstrząsów, zaś w części meteorologicznej, w specjalnych komorach klimatycznych, chętni na własnej skórze przekonają się, jak odczuwalny jest klimat pustyni czy Antarktydy. Dla miłośników astronomii znajdzie się m.in. projekcja 3D, dzięki której będą się mogli zanurzyć w gwiazdach. Z kolei symulator lotów, dzięki współpracy specjalistycznych platform i wirtualnej rzeczywistości, pozwoli im przeżyć lot w kosmos.

Sporo zmieni się też wokół obiektu. W jego pobliżu ma zostać wybudowana wieża widokowa. Będzie z niej można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Przestrzeń Parku Śląskiego wzbogaci się też o nowy plac zabaw. Dzięki niemu najmłodsi będą mogli poznać mechanikę nieba oraz m.in. działanie siły odśrodkowej, czy siły Coriolisa. Bardzo zmieni się też główna sala projekcyjna w samym obiekcie. Poza fotelami, wymieniony zostanie ekran oraz systemy dźwiękowy i projekcyjny. Wykorzystywany przez 62 lata projektor Zeissa, zostanie wyeksponowany w nowym budynku jako element dekoracyjny. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.

Niedługo po ogłoszeniu decyzji o modernizacji Planetarium Śląskiego przeprowadziliśmy obszerny wywiad z dyrektorem obiektu, Lechem Motyką. Można go przeczytać TUTAJ.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Planetarium ŚląskiemodernizacjaumowaChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Sobota
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy

Werwa Sport