AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Policja ostrzega przed oszustwami "na koronawirusa"

Na Sygnale

SMS z informacją o konieczności dopłaty za zamówioną paczkę stał się dla przestępców stałym sposobem na nielegalny zarobek. Tym chętniej korzystają z niego w dobie epidemii koronawirusa. W ostatnim czasie jedna z mieszkanek naszego miasta straciła w ten sposób wszystkie oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

REKLAMA

- Oszuści wykorzystują pandemię, pisząc w treści wiadomości o konieczności dodatkowej opłaty za dezynfekcję paczki. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe - apelują chorzowscy policjanci.

Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, firmy kurierskie lub Pocztę Polską, wysyłają do przypadkowych osób SMS z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Treść wiadomości jest zmienna, ale cel zawsze taki sam. Wykorzystują pandemię, by oszukać więcej osób. Jak tłumaczą mundurowi, dodatkowa opłata ma wynikać m.in. z przekroczenia wagi paczki, jej dezynfekcji lub dopłaty do kosztów wysyłki.

- Do SMS-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować, oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej - przestrzegają mundurowi.

W taki sposób została oszukana mieszkanka Chorzowa. Kobieta otrzymała wiadomość, z której wynikało, że jej przesyłka została wstrzymana z powodu niedopłaty 50 groszy. Po wejściu w link oraz próbie zalogowania się oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego, z którego następnie wypłacił pieniądze. Powiadomieni o tym zdarzeniu policjanci prowadzą działania mające na celu schwytanie oszusta.

Policjanci apelują by nie odpowiadać na SMS-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej jeżeli skłaniają nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Nie wchodźmy na załączone do nich linki. Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takie wpłaty.

 

Źródło: KMP Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


oszustwapocztakurierSMSwiadomośćdopłatadezynfekcja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Sobota
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy

Werwa Sport