AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Rada Osiedla Maciejkowice odpowiada na artykuły CEZ Chorzów

Kontakt24

Szerokim echem odbił się w Internecie artykuł sponsorowany przez spółkę CEZ Chorzów, zamieszczony na Waszych łamach.

Nie ukrywam, że jesteśmy zażenowani faktem, że pojawił się on w momencie, gdy CEZ jest tak licznie atakowany przez Mieszkańców za utrudnienia w naszym życiu, które pojawiły się w związku ze składowaniem biomasy. Przypomnę, że biomasa jest składowana w miejscach nieobjętych pozwoleniem zintegrowanym, w sposób niezabezpieczony od wpływu warunków atmosferycznych i ulega notorycznym samozapłonom. Smród fermentujących i gnijących cząstek roślinnych, drażniące dymy wydobywające się podczas pożarów wskutek niczym niekontrolowanego procesu spalania czy pyły znacząco utrudniają funkcjonowanie Mieszkańców już nie tylko Chorzowa Starego czy Osiedla Maciejkowice. Głosy oburzenia płyną także z innych części Chorzowa czy z Siemianowic Śląskich. Ludzie uskarżają się na problemy z oddychaniem, nudności, bóle głowy, a także wskutek uciążliwości spowodowanych przez składowiska biomasy na brak możliwości korzystania ze swoich ogrodów, balkonów a nawet otwierania okien, co było najbardziej uciążliwe podczas tegorocznych upałów. Swego czasu Mieszkańcy uskarżali się również na prawdziwą plagę muszek owocowych. Warto również zauważyć, że do dnia dzisiejszego nikt nie przedstawił Mieszkańcom składu spalin wydobywających się podczas pożarów tejże biomasy i zagrożeń biologicznych, które mogą w niej występować (pleśnie, grzyby, bakterie i ich formy przetrwalnikowe), w związku z czym tak naprawdę do końca nie wiemy co przyszło nam wdychać od wielu miesięcy, oraz jakie pozostałości biomasy pozostaną w glebie na której była składowana.

Jak widać, oprócz niezaprzeczalnych działań pozytywnych dla naszego Miasta wspomnianych w artykule sponsorowanym, na szerokim gronie Mieszkańców działania firmy odbiły niezwykle negatywnie. Jako Rada Osiedla Maciejkowice pierwsze zgłoszenia dotyczące powyższego problemu otrzymywaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, natomiast mieszkańcy Chorzowa Starego informują, że dla nich problem był odczuwalny jeszcze wcześniej. Przedstawiciel CEZ Chorzów tłumaczył, że składowiska powstały w związku z pandemią koronawirusa i koniecznością zabezpieczenia biomasy na wypadek problemów z jej dostawami, jednakże nasze uciążliwości zaczęły się już znacznie wcześniej. 

Nie można zaprzeczyć, że za pozytywne działania dla naszego Miasta Spółce należą się podziękowania, jednakże nie upoważnia to CEZ Chorzów do prowadzenia działań tak uciążliwych dla naszej Społeczności. Mieszkańcy oczekują bardziej przeprosin za zaistniałą sytuację niż artykułów sponsorowanych, wyszczególniających pozytywne działania Spółki oraz możliwie najszybszego, pozytywnego dla nas zakończenia sprawy, co już powoli obserwujemy. Mamy też nadzieję, że sytuacja taka nie powtórzy się również w przyszłości. 

Zdajemy sobie sprawę, że w związku z wymaganiami Unijnymi elektrociepłownia jest zobowiązana by wraz z paliwami kopalnymi spalała biomasę, jednakże z racji bliskości zakładu z zabudowaniami mieszkalnymi powinno się pomyśleć, jak zminimalizować uciążliwości wynikające z tego tytułu. Być może warto rozważyć zmianę wykorzystywanego surowca na biomasę suchą w postaci np. peletu, czy biomasę toryfikowaną, oraz odpowiednie jej zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi? Liczymy, że uda się również rozwiązać problem samochodów ciężarowych dostarczających biomasę oraz ich kierowców, parkujących w strefie pomiędzy elektrociepłownią a budynkami mieszkalnymi. Jest to kolejny problem masowo zgłaszany przez mieszkańców. Hałas, spaliny, śmieci i fekalia utrudniają im funkcjonowanie.

Elektrociepłownia istnieje w tym miejscu od lat, podobnie jak okoliczne budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola czy ośrodki zdrowia. Warto podjąć wszelkie działania, by Chorzowianie mogli żyć z nią w symbiozie, cieszyć się ciepłem i energią elektryczną oraz udaną współpracą jej Właścicieli z Miastem i jego mieszkańcami. Z pewnością przyniesie to znacznie większy sukces wizerunkowi niż artykuł sponsorowany, który spotkał się jedynie z falą krytyki. Na koniec pozwolimy sobie wspomnieć znane wszystkim porzekadło: zgoda buduje, niezgoda rujnuje! Głęboko wierzymy, że nasze problemy zostaną szybko rozwiązane i będziemy mogli w zgodzie funkcjonować przez dalsze lata!

Rada Osiedla Maciejkowice

Przewodnicząca Rady     Przewodniczący Zarządu
Osiedla Maciejkowice      Osiedla Maciejkowice

 

Rada Osiedla Maciejkowice

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

Werwa Sport