AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Wszystkie kolory historii

Kultura

W najbliższą sobotę chorzowski rynek przejmie Muzeum Hutnictwa, które wraz z Muzeum w Chorzowie zorganizuje kolejną odsłonę projektu Wszystkie kolory historii. Będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia biżuterii z krainy ognia, a dla najmłodszych przygotowano warsztaty ekologiczno-artystyczne.

Wszystkie Kolory Historii to projekt edukacyjno-artystyczny realizowany przez Muzeum Hutnictwa oraz Muzeum w Chorzowie. Miasto i jego dzieje stają się pretekstem do działań twórczych, które w atrakcyjny sposób pozwolą przybliżyć mieszkańcom wiedzę na temat ich małej ojczyzny. Aktywności podzielone zostały na bloki tematyczne oznaczone oficjalnymi barwami miasta.

Ścieżka żółta to aktywności na wolnym powietrzu, wychodzące w miasto. Ścieżka czarna to aktywności związane z historią i pamięcią. Ścieżka czerwona to natomiast aktywności dedykowane zagadnieniu hutnictwa, a niebieska – związane ze sportem. Pełny program działań można zobaczyć TUTAJ.

Podczas wydarzenia czekać będą na nas warsztaty recyklingowe, w ramach których twórczo wykorzystane zostaną odpady i produkty pohutnicze znalezione na terenie huty Kościuszko. Odbędzie się także lekcja historii śpiewanej dla dzieci i młodzieży. Czy pieśni hutnicze spisane przez Adolfa Dygacza lub Łukasza i Stanisława Wallisów mogą dziś stanowić wartościowy opis życia zawodowego, rodzinnego i towarzyskiego hutnika? Prowadzący zdradzą nam czy pieśni hutnicze zawarte w treściach pieśni takich jak "Majster piecowy z Królewskiej Huty" czy "Nasi starzyk są za stróża".

Nie zabraknie też ciekawostek dla sympatyków Ruchu. Dr Jacek Kurek będzie rozmawiał z Pawłem Czado, dziennikarzem i autorem książek o sporcie oraz Antonim Piechniczkiem, zawodnikiem i trenerem piłkarskim, szkoleniowcem polskiej reprezentacji, na temat historii klubu oraz swojej przygodzie z Niebieskimi.

Ciekawostką będzie także występ... wielkiej orkiestry grzebieniowej! 

Odbędzie się też wakacyjny turniej szmacianki „Trzech króli”. W czasach kiedy profesjonalne piłki nie były szeroko dostępne najwięksi piłkarze klubu zaczynali od „szmacianki”, małej własnoręcznie robionej piłki, którą rozgrywało się w podwórkach i na ulicach. Historia Ruchu to przede wszystkim opowieść o oddolnym budowaniu sportu, o historii od strony ulicy. Zobaczmy jak to kiedyś było i zaprosimy dzieci oraz młodzież do wspólnej zabawy na rynku w Chorzowie. Uformowane przez uczestników drużyny staną do walki w turnieju szmacianki.

To tylko część atrakcji, jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Uwaga, na część wydarzeń obowiązują zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona!

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Wszystkie kolory historiirynekChorzówwydarzenieprogramMuzeum w ChorzowieMuzeum Hutnictwa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

Werwa Sport