AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Fetor w Chorzowie Starym. Mieszkańcy się skarżą, miasto walczy, a CEZ odpowiada.

Miasto

W ostatnich tygodniach nasi czytelnicy, głównie w tym wypadku mieszkańcy Chorzowa Starego pisali do nas w sprawie fetoru, który wydobywa się z elektrociepłowni CEZ Chorzów i jest dla nich uciążliwy. Intensywnie do sprawy włączyło się Miasto Chorzów, a swoje wyjaśnienie w tej sprawie przesłało do nas wspomniane CEZ Chorzów.

W ostatnich tygodniach Straż Miejska odnotowała bardzo dużą ilość zgłoszeń odoru, który unosi się nad Chorzowem Starym. Problemem w tym przypadku jest biomasa, składowana  w elektrociepłowni CEZ Chorzów. Nieprzyjemny zapach jest tak intensywny, że jak piszą sami mieszkańcy do naszej redakcji budzi ich w nocy ze snu.  Właśnie wieczorem i w nocy jest najbardziej dokuczliwy. Co na to władze miasta i elektrociepłownia?

Petycja mieszkańców

Rada Mieszkańców Osiedla Maciejkowice rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Jak dowiedziała się Rada Osiedla Maciejkowice od WIOŚ, składowisko biomasy na terenie Azot zostało utworzone nielegalnie bez żadnych pozwoleń. Jak udało nam się dowiedzieć pozwolenie zintegrowane wskazało, gdzie należy przechowywać biomasę przed jej termicznym wykorzystaniem (pkt. I. 3.1), składowanie jej w innych miejscach poza wyznaczonymi, oznacza naruszenie przez spółkę warunków posiadanego pozwolenia zintegrowanego. Dodatkowo w punkcie II pozwolenia w sposobach osiągania wysokiego poziomu ochrony środowiska, wskazano rozwiązania techniczne dotyczące hermetyzacji procesu rozładunku i transportu biomasy w celu ograniczenia niezorganizowanej emisji pyłu do powietrza. Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w związku z tymi ustaleniami wobec CEZ Chorzów S.A zostanie wszczęte postępowanie.

Radni i Prezydenci wkraczają do akcji

W ostatnim czasie do walki z odorem włączyli się radni Miasta Chorzów. Jacek Nowak (PiS) oraz Szymon Piecha (KO) wystosowali interpelacje w tej sprawie. - Rozmawiałem z mieszkańcami tej części naszego miasta, a następnie z Przewodniczącą Rady Osiedla Maciejkowice - Anną Walter. Zapewniłem ją o swoim wsparciu w tej sprawie, ponieważ  jest ona bulwersująca - mówi Szymon Piecha. Wspólne pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska złożyli w tej sprawie radni Piecha i Bartłomiej Czaja (KO). - Sygnały do mnie dochodziły już od czerwca i natychmiastowo rozmawiałem z mieszkańcami w tej sprawie. Po otrzymaniu kilku pism z odpowiedziami, czas na konkretne działania - dodał radny Bartłomiej Czaja, redaktor naczelny naszego serwisu. Pismo z prośbą o informację jakie podjął WIOŚ oraz ponaglenie inspektoratu zostały dziś dostarczone do Katowic przez chorzowskich radnych.

Stanowisko w tej sprawie zajął również Marcin Michalik, wiceprezydent miasta Chorzów. - Miasto intensywnie pracuje nad tematem nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z elektrociepłowni. Ostatecznie rozwiązanie problemu należy jednak do firmy CEZ. Wielokrotnie rozmawialiśmy z zarządem spółki, przedstawiając tym samym stanowisko mieszkańców. Tych działań było naprawdę sporo, moglibyśmy zaprezentować całą księgę! Poszliśmy także krok dalej, zgłaszając sprawę do Urzędu Marszałkowskiego, a przede wszystkim do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zarządził przeprowadzenie kontroli firmy CEZ. Obecnie czekamy na jej wyniki, niemniej jednak nie jest tajemnicą, że działanie elektrociepłowni nie jest takie jak być powinno. Firma będzie musiała podjąć odpowiednie kroki. Jednym z rozwiązań mogłoby być skondensowanie magazynów biomasy, tak aby nie zalegała ona na zewnątrz. Wówczas podczas deszczów staje się mokra, by następnie w trakcie upałów parować i wydzielać nieprzyjemny zapach. Drugim sposobem na rozwiązanie tej sytuacji byłoby składowanie biomasy w innym miejscu niż Chorzów. To oczywiście proponowane warianty. Tak jak wcześniej wspomniałem po otrzymaniu wyników kontroli spotkamy się zarządem. Nie ma dnia, żebyśmy nie robili czegoś w tej sprawie - mówi zastępca Prezydenta Miasta Chorzów.

Jak się tłumaczy CEZ Chorzów? Poniżej pełne stanowisko CEZ Chorzów S.A

W związku z sytuacją dotyczącą dzielnic Chorzów Stary i Osiedle Michałkowice, uprzejmie informujemy, że pomimo kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, której przedmiotem były m.in. drobiazgowe oględziny wszystkich magazynów biomasy na terenie Chorzowa, nie wskazano żadnych nieprawidłowości, które nawet pośrednio związane byłyby z faktem transportu, magazynowania, czy też spalania przez CEZ Chorzów S.A. biomasy.

Niezależnie od powyższego, pragniemy poinformować, iż w celu zmniejszenia związanych z magazynowaniem biomasy uciążliwości, CEZ Chorzów S.A. z własnej inicjatywy podjęła szereg niżej wymienionych działań, które to działania mają na celu minimalizację lub eliminację przedmiotowych uciążliwości:

- w celu ograniczenia oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych zlokalizowanych w rejonie ul. Narutowicza oraz w obrębie magazynu buforowego przy ul. Królowej Jadwigi magazynowana jest biomasa wyłączenie w postaci pelletów łuski ze słonecznika (najmniej podatna na emisję zapachów);

- w celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe z magazynów buforowych, gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych (rodzaj biomasy mogący stanowić, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, źródło odczuwalnych zapachów), całkowicie uprzątnięto ten rodzaj biomasy (łącznie z niewielkimi pozostałościami po magazynowanych wysłodkach, które zalegały na powierzchni gruntu)

W celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych przeprowadzono czyszczenie terenu polegające na:

- pobieraniu z podłoża pozostałości wysłodków buraka cukrowego

- separacji biomasy od pobranych przy okazji kamieni i fragmentów metali

- załadunku wysłodków na samochody wanny i przewiezieniu zebranej biomasy na magazyn operacyjny CEZ Chorzów przy zwale węgla

- w dalszej kolejności na rozsypaniu na tym terenie wapna nawozowego w celu neutralizacji ewentualnych zapachów (aktualnie trwają prace na ostatnim fragmencie magazynu – wywóz biomasy i posypanie wapnem zostaną wykonane do 7 sierpnia 2020 r.)

- odpompowaniu z końcem lipca większości wody z rozlewiska jakie utworzyło się na tym terenie – w rejonie magazynu wysłodków z buraka w czasie opadów atmosferycznych powstało w najniższym punkcie rozlewisko, do którego spływała również woda odsączająca się z wysłodów buraka cukrowego.

- aplikacji, do pozostałej w rozlewisku niewielkiej ilości wody oraz do większych kałuż na tym terenie, aktywatora biologicznego (proszek zawierający wybrane naturalne szczepy niepatogennych mikroorganizmów, enzymów i składników odżywczych, którego stosowanie zmniejsza ilość organicznych przyrostów osadu, zapobiega zapachowi; środek stosowany jest w oczyszczalniach ścieków, szambach i kanalizacji).

Obecnie na terenie magazynu operacyjnego magazynowana jest biomasa agro w postaci wytłoków owocowych, liści i łodyg kukurydzy oraz pellet z łuski słonecznika w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb instalacji spalania paliw przez 72 godziny. Jednocześnie Spółka CEZ Chorzów S.A., kierując się chęcią poprawy stosunków w przedstawicielami lokalnych społeczności Starego Chorzowa i Osiedla Maciejkowice,

Informujemy, że do końca września 2020 r. zostaną całkowicie zlikwidowane magazyny biomasy zlokalizowane na terenach dzierżawionych przez CEZ Chorzów S.A. W efekcie od 1 października 2020 r. biomasa będzie magazynowana wyłącznie na terenie magazynu operacyjnego wchodzącego w skład części instalacji pomocniczej dla instalacji spalania paliw (czyli w skład układu podawania węgla i biomasy do kotłów) oraz w obrębie magazynu buforowego na terenie CEZ Chorzów S.A. przy ul. Królowej Jadwigi (teren po dawnej Elektrowni Chorzów S.A.). Pragniemy także wyjaśnić, iż na sposób i zakres magazynowania biomasy na przedmiotowych terenach miała wpływ prowadzona w celu zapewnienia ciągłości produkcji energii gospodarka paliwowa, uwzględniająca utrudnienia w wymianie handlowej pomiędzy poszczególnymi państwami oraz ogólną sytuację gospodarczą wynikłe ze stanu epidemii wywołanego koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19. Sytuacja związana z pandemią rozwijała się w I połowie 2020 r. bardzo dynamicznie i była nieprzewidywalna. Problemy związane z pandemią nie ominęły także producentów i dostawców biomasy, także tych współpracujących z CEZ Chorzów S.A., w tym między innymi podmiotów spoza granic Rzeczpospolitej Polskiej. W rezultacie zaistniałej sytuacji CEZ Chorzów S.A., w celu zabezpieczenia stosownych zapasów biomasy, odpowiednich do nieprzewidywalnej sytuacji związanej z pandemią i towarzyszącego ryzyka biznesowego, zmagazynował dodatkowe ilości tego paliwa.

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


CEZ ChorzówfetorbiomasamieszkańcykomfortzapachSzymon PiechaBartłomiej CzajaMarcin MichalikoświadczenieChorzów StaryMaciejkowice

Komentarze

Marcelo
Z cez śmierdzi prawie codziennie więc nie rozumiem tłumaczenia co gdzie i jak jest składowane. Śmierdzi i tyle w temacie
Dżony z Arizony
Śmierdzi. Fakt. Czy nie jest jednak hipokryzją, że z kominów większości mieszkanców którzy tak protestują śmierdzi jeszcze bardziej w okresie jesienno zimowym? tak tylko pytam....

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława

Werwa Sport