AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Czas na relaks

Turystyka

Lato w pełni. To czas, w którym większość z nas może sobie pozwolić na dłuższy urlop. Przemęczenie i stres narastające w ciągu ostatnich miesięcy, mogą dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Czy potrafimy sobie z nimi poradzić i odpoczywać we właściwy sposób?

Jak wynika z badań, najczęściej wymienianymi przez nas formami spędzania wolnego czasu są: spanie, oglądanie telewizji, imprezowanie, rodzinny wyjazd lub tak zwane „nic nie robienie”. Rzadko mówi się jednak o odprężeniu psychicznym, które jest najważniejszym aspektem efektywnego wypoczynku. Jak zgodnie przyznają psychologowie, umiejętność wypoczywania jest sztuką, której trzeba się nauczyć.

W trakcie urlopu należy unikać konfliktów z najbliższymi. Stres, który kumulował się w nas już od długiego czasu musi znaleźć swoje ujście. Niestety często rozładowujemy go w poprzez agresję, co nieuchronnie prowadzi do rodzinnych kłótni. Nerwowa atmosfera, narzekania dzieci, ponaglający czas, kłopoty ze spakowaniem się i dojazdem na miejsce – to wszystko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Podczas urlopu bardzo ważna jest wyrozumiałość, optymizm i pozytywne nastawienie względem siebie. Nie warto przecież zamieniać rodzinnego wyjazdu w piekło.

Nie od dziś wiadomo, że stres wykańcza i osłabia organizm. Zwiększa również wydzielanie hormonów takich jak kortyzol (potocznie nazywany hormonem stresu, wywiera szeroki wpływ na metabolizm) czy adrenalina. Wpływają one destrukcyjnie na funkcje trawienne, podnoszą ciśnienie krwi i przyspieszają akcję serca. Te czynniki bardzo obciążają nasz organizm i zmniejszają jego odporność. Dopiero w chwili, gdy uda nam się prawdziwie zrelaksować, ciało daje nam znać o swoim przemęczeniu. Z tego powodu w pierwszych dniach urlopu, często zdarzają się infekcje górnych dróg oddechowych. Jedynym sposobem ustrzeżenia się tego typu konsekwencji, jest unikanie nadmiernego przemęczenia organizmu.

Standardowy czas naszego urlopu to zaledwie 10 dni. Ten okres jest jednak zbyt krótki by w pełni odpocząć. Tak naprawdę potrzebujemy około trzech tygodni. Pierwszy spędzamy odsypiając i relaksując się. Drugi jest bardziej aktywny – uprawiamy sporty, wyjeżdżamy i zwiedzamy. Dopiero w trzecim tygodniu następuje regeneracja sił. W rzeczywistości o tak długim urlopie zazwyczaj możemy jednak tylko pomarzyć. Warto więc dobrze wykorzystać każdy dzień wolny od pracy.

Jak się relaksować? Bardzo ważne jest aktywne spędzanie wolnego czasu. Wysiłek fizyczny pomaga odciągnąć nasze myśli od codziennych spraw i skupić się na własnym ciele. Umożliwia również dotlenienie organizmu, co niweluje objawy stresu. Można wybrać się na rodzinny spacer. Kontakt z naturą bardzo odpręża i jest nieodzownym elementem prawidłowego wypoczynku. Zaleca się również słuchanie muzyki poważnej lub relaksacyjnej. Jeżeli z nią nie sympatyzujemy, można ograniczyć się do takiej, która dobrze na nas wpływa i mile nam się kojarzy.

Istnieje wiele metod, które pomagają nam efektywnie wypocząć. Najważniejsze jest jednak doskonałe poznanie własnego ciała i organizmu. Każdy z nas najlepiej wie, co go odpręża i odstresowuje. Trzeba dobrze poznać swoje potrzeby i sprawić, by w czasie wolnym nasza uwaga była jak najmniej skoncentrowana. Te czynniki pomagają nam we właściwy procesie regeneracji.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


psychologiaurlopwypoczynekporadyChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Czwartek
Czerwiec 2022
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Arnolda, Emiliany, Lucyny