REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Zoo potwierdza informacje o przekazaniu pumy

Miasto

W ostatnich dniach w całym kraju głośno mówi się na temat udomowionej pumy o imieniu Nubia. Właściciel zwierzęcia nie zgodził się w piątek przekazać go do zoo w Poznaniu, mimo że tak nakazał mu sąd. Śląski Ogród Zoologiczny potwierdził dziś, że zwierzę - przynajmniej tymczasowo - zamieszkało w Chorzowie.

W ubiegły piątek Kamil Stanek, mieszkaniec Ogrodzieńca, odmówił wydania pumy przedstawicielom poznańskiego zoo i uciekł z nią do lasu. Decyzję w sprawie odebrania mu drapieżnika podjął sąd. Polskie prawo zabrania osobom prywatnym posiadania tak niebezpiecznych zwierząt. Poszukiwania, w których uczestniczyło ok. 200 policjantów, dron i śmigłowiec, zakończyły się niepowodzeniem.

Śląski Ogród Zoologiczny poinformował, że od wczoraj zwierzę przebywa w Chorzowie.

- Zwierzę trafiło do śląskiego zoo ze względu na brak odpowiednich badań weterynaryjnych i świadectwa weterynaryjnego pozwalających na transport zwierzęcia. Fundacja Don Vittorio Foundation For Wild Animals, mając na uwadze brak świadectwa weterynaryjnego i w trosce o dobro zwierzęcia bezskutecznie poszukując weterynarza, który mógłby takie świadectwo wystawić, zwróciła się do śląskiego zoo z prośbą o wykonanie niezbędnych badań - czytamy w komunikacie.

Jednym z kluczowych badań jest dwukrotne badanie na obecność TB i w związku z tym, zwierzę zostało poddane 30-dniowej kwarantannie na terenie ogrodu w wydzielonej wolierze. Przez ten czas zostanie zapewniona mu niezbędna opieka weterynaryjna oraz odpowiednie warunki bytowe. - Mając na uwadze przede wszystkim dobro zwierzęcia została podjęta jedynie słuszna decyzja o przyjęciu pumy do Śląskiego ogrodu zoologicznego. W dniu przyjęcia pumy do Śląskiego zoo nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zachowaniu zwierzęcia, porusza się i skacze prawidłowo, ma czyste oczy i uszy, jednym słowem wygląda na zadbanego zwierzaka - informuje zoo.

O dalszym losie pumy zdecyduje sąd. Jej właściciel zapowiedział, że z pomocą prawników będzie się od postanowienia sądu odwoływał, aby odzyskać możliwość opieki nad Nubią i ewentualnie zmienić miejsce jej lokalizacji z Poznania na Chorzów.

 

Fot. Flickr.com/Cloudtail the Snow Leopard

Tomasz Breguła

Udostępnij:


zooŚląski Ogród ZoologicznypumaOgrodzieniec

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Hilarii, Juliana, Lecha