REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Chorzowianie pomogli dziewczynce z Rwandy

Miasto

Seraphine Uwiduhaye z Rwandy to 12-latka, która 4 lata temu trafiła do szpitala w Kigali z zapaleniem kości piszczelowej. Po kilku miesiącach leczenia skończyło się na uszkodzeniu kończyny i zaburzeniu poprawnego chodzenia. Chociaż groziła jej amputacja, to dzięki pomocy lekarzy i chorzowskiej fundacji Afriquia, dziewczynka mogła jej uniknąć, a obecnie wraca do sprawności po skomplikowanej operacji.

W lutym ubiegłego roku zawarte zostało porozumienie dotyczące współpracy chorzowskich lekarzy z Uniwersyteckim Szpitalem w Kigali. Pierwszy lekarz z Rwandy przyleciał do Chorzowa na przełomie marca i kwietnia. Później delegacja z Chorzowa wybrała się do Kigali, aby tam szkolić większą grupę specjalistów.

Wszystko zapoczątkowała fundacja Afriquia, niosąca pomoc szpitalowi w Kigali. Od wielu miesięcy, wspólnie z lekarzami z naszego miasta, wspiera ona 12-letnią Seraphine. Dziewczynka 5 lat temu trafiła do szpitala z zapaleniem kości piszczelowej. Po kilku miesiącach leczenia skończyło się na uszkodzeniu kończyny i zaburzeniu poprawnego chodzenia. Nogę pacjentki zakwalifikowano w Rwandzie do amputacji.

Lekarze z Chorzowa postanowili jednak przedstawić dokumentację medyczną czołowemu polskiemu ortopedzie, doktorowi Pietrzakowi z Otwocka. Ten uznał, że kończynę można uratować. Podjął się też wykonania zabiegu, polegającego na przeszczepieniu kości strzałkowej w miejsce ubytku kości piszczelowej, co było jedyną szansą na uniknięcie amputacji. Koszt operacji oszacowano na blisko 60 tys. zł.

Wydawało się, że tak wysoką kwotę trudno będzie zebrać, ale dzięki pomocy widzów o. Adama Szustaka prowadzącego vloga "Langusta na palmie", udało się to zrobić... w zaledwie jeden dzień! Filmik z jego wizyty w Rwandzie zobaczycie poniżej.

Tego typu operacja, wymagająca zaangażowania zespołu specjalistów z kilku dziedzin, miedzy innymi ortopedii czy chirurgii naczyniowej, mógł się odbyć w Polsce, w Klinice CMKP w Otwocku. Wymagania techniczne jeszcze przez kilka lat nie dają szans na leczenie tak skomplikowanych przypadków medycznych w Afryce. Mała Seraphine przeszła zabieg pod koniec marca, a obecnie jest na etapie rehabilitacji.

 

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Seraphine UwiduhayeRwandaKigaliChorzówlekarzewspółpracapomocamputacjaoperacjaAfriquiaLangusta na palmie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Hilarii, Juliana, Lecha