Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski antysmogowej?

Kącik Prasowy

Smog w czasie zimy jest szczególnie gorącym tematem. Ze względu na coraz większą świadomość tego, jak zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy, coraz popularniejsze stają się maski antysmogowe. Tylko czy rzeczywiście stanowią one remedium?

REKLAMA

UOKIK przeprowadził kontrolę masek antysmogowych. Okazuje się, że niekoniecznie są pomocne jakbyśmy chcieli - niestety, z maskami, jak ze wszystkim - część działa, część to tylko produkt marketingowy. Innymi słowy, nie wszystkie filtrują powietrze tak jak powinny, a to przecież mają na celu. 

Dlatego też UOKIK podpowiada, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze maski: 

  1. Skróty, które widnieją na masce lub jej opakowaniu:

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

FFP1FFP2FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin (przeznaczona jest do prac przez jedną zmianę roboczą);

– półmaska wielokrotnego użytku;

– oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

  1. Instrukcję dla użytkownika. Musi być po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania półmaski, a jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – o sposobie konserwacji.
  2. Rozmiar półmaski. Aby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące maskę na głowie nie są np. za długie i w efekcie półmaska nie zsuwa się lub nie odstaje.
  3. Jak dbać o półmaskę? Jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna półmaska może stracić swoje właściwości.

 

Źródło i fotografia: uokik.gov.pl

Admin Admin

Udostępnij:


smogmaski antysmogowe

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Maj 2018
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Emila, Neleny, Romy