Biała w czarne pasy czy czarna w białe?

Nauka

Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Zebry! Z tej okazji pora poznać parę ciekawych faktów o tym gatunku!

REKLAMA

Zebra dzięki swojemu charakterystycznemu umaszczeniu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt świata. Chyba każdy, niezależnie od wieku i kraju, w którym mieszka, potrafi rozpoznać „konia w pasy”.Zebry są ssakami z rodziny koniowatych. Ich najbliższymi kuzynami są konie i osły, przy czym te drugie są bardziej do nich podobne z wyglądu. Zebry zamieszkują sawanny i stepy na południe od Sahary. Odżywiają się przede wszystkim trawą, często zjadają również zioła.

Obecnie żyją trzy gatunki zebry, w obrębie których wyróżnia się osiem podgatunków. Wszyscy przedstawiciele tego rodzaju charakteryzują się podobnym umaszczeniem, choć są oczywiście pewne różnice. Czarno-białe pasy mają indywidualny wzór - podobnie jak linie papilarne na naszych dłoniach.

Jaki kolor ma więc zebra? Badania embriologiczne wykazały, że podstawowym kolorem zebry jest kolor czarny, na którym pojawiają się białe pasy.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zobaczyć można zebry bezgrzywe – podgatunek zebry stepowej. Jej nazwa nawiązuje do tego, że młode osobniki posiadają grzywę, którą tracą z wiekiem. W Chorzowie mieszka obecnie pięć zebr – cztery klacze i jeden ogier. W tym roku będziemy je oglądać na nowym wybiegu, sąsiadującym z wybiegiem żyraf.

- Przez najbliższe miesiące te dwa gatunki - zebry i żyrafy - będą się stopniowo oswajać ze swoją obecnością, przebywając na odgrodzonych płotem wybiegach. W kolejnych latach mamy nadzieję zobaczyć je na wspólnym wybiegu – informuje chorzowskie zoo.

Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny

Fot.: Freepik.com

Admin Admin

Udostępnij:


naukaŚląski Ogród ZoologicznyciekawostkizebrazooChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Maj 2018
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Emila, Neleny, Romy