REKLAMA

Balon Ulka nad Chorzowem i Katowicami

Nauka

Mobilne Laboratorium w balonie to pomysł Uniwersytetu Śląskiego, ULKA to dokładnie Uniwersyteckie Laboratorium Kontroli Atmosfery. A główne zadanie, to zbadanie zanieczyszczenia powietrza.

Zdaniem koordynator projektu dr hab. Marioli Jabłońskiej to pierwszy taki projekt w Polsce. 

- Za pomocą balonu wreszcie będziemy wiedzieć, jak te wszystkie zanieczyszczenia się rozprzestrzeniają, do jakiej wysokości, na jaką odległość od źródła. W tej chwili mamy stacje monitoringu, które są punktowe i zbierają nam informacje tylko z danego punktu, ale tak naprawdę nie wiemy, co się z tym dalej dzieje. A to jest w zasadzie kwintesencja, żeby wiedzieć, w jaki sposób te zanieczyszczenia się rozprzestrzeniają, żebyśmy mieli świadomość, że jeżeli Kowalski w punkcie A czymś pali, to czy np. osoba mieszkająca w punkcie B czy C nie będzie też narażona na tego typu zanieczyszczenia – mówi dr Mariola Jabłońska, kierownik Uniwersyteckiego Laboratorium Kontroli Atmosfery z Uniwersytetu Śląskiego.

Za pomocą ULKA będzie można badać warunki atmosferyczne. To jaki jest rozkład temperatur na różnych wysokościach, jakie jest ciśnienie i wilgotność. W ramach lotu zostanie sprawdzona aparatura badawcza, wykonano także m.in. pomiar stężenia sadzy.

 

Admin Admin

Udostępnij:


balon Ulkamobilne laboratoriumzanieczyszczenia powietrzapomiar stężenia sadzy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy