REKLAMA

Żydzi. Swoi czy obcy?

Nauka

Żydzi obecni są w świadomości Polaków na wiele sposobów. Najczęściej przywołuje się ich przy okazji zagadnień związanych z II wojną światową, dyskryminacją albo w niewybrednych żartach. Ale kim są tak naprawdę? Ile nas z nimi łączy? Ile dzieli? Jaka jest ich historia? Między innymi na te pytania próbują odpowiedzieć uczestnicy projektu edukacyjnego „Żydzi. Swoi czy obcy?”, realizowanego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Chorzowie.  

Galeria zdjęć


REKLAMA

Projekt prowadzą nauczyciele Celina Konieczny oraz Krzysztof Grala, zaś uczestnikami jest grupa 35 uczniów. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu br. i zakończą się w kwietniu 2018 r. „Dniem Kultury Żydowskiej”. Do tej pory miały miejsce trzy spotkania: pierwsze wprowadzające do historii Żydów w starożytności i średniowieczu, drugie omawiające problem holokaustu i moralności, połączone z projekcją filmu „Syn Szawła” w kinie Światowid w Katowicach oraz trzecie dotyczące obyczajowości żydowskiej. Te ostatnie odbyły się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. W czasie warsztatów uczniowie poznawali życie codzienne Żydów, a w szczególności rolę kobiety w judaizmie.

Uczestnicy projektu zwiedzili również Dom Przedpogrzebowy oraz cmentarz żydowski w Gliwicach. W dalszej fazie projektu przewidziane są m.in. wyjazd do Auschwitz oraz warsztaty antydyskryminacyjne w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Dlaczego dwoje nauczycieli z IV LO podjęła się tak trudnego tematu? Głównymi celami przedsięwzięcia są przede wszystkim uwrażliwienie młodzieży na przejawy dyskryminacji, hejtu i mowy nienawiści oraz przygotowanie jej na współżycie w społeczeństwie wielokulturowym.   

 

Źródło: Krzysztof Grala

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Czerwiec 2018
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza