REKLAMA

Z młodzieżą o handu ludźmi

Na Sygnale

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, czy też poszukując pracy na wakacje było głównym tematem dzisiejszego spotkania asp. Sebastiana Imiołczyka z chorzowskiej komendy, z uczniami IV LO. W trakcie spotkania funkcjonariusz omówił problem współczesnej formy niewolnictwa jakim jest handel ludźmi. Przestrzegał także przed kradzieżą tożsamości.

REKLAMA

Na co trzeba zwrócić uwagę, co powinno wzbudzić niepokój gdy szukamy wakacyjnej pracy, czy też planujemy wyjazd za granicę, o tym a także o innych zagrożeniach związanych z problematyką handlu ludźmi mogli usłyszeć uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie w trakcie prelekcji prowadzonej przez asp. Sebastiana Imiołczyka z chorzowskiej komendy. Funkcjonariusz zwracał szczególną uwagę na rozważne poszukiwanie pracy.

Podjęcie pracy za granicą to bardzo poważny krok wymagający przemyślenia. Decyzja o wyjeździe podjęta z dnia na dzień nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się wtedy nie tylko na to, że znaleziona praca nie spełni naszych oczekiwań, ale przede wszystkim możemy stać się ofiarą tzw. „handlu ludźmi”. Jeżeli więc myślimy o wyjeździe za granicę, zwłaszcza w celu podjęcia pracy czy nauki, powinniśmy mieć świadomość zagrożeń z tym związanych oraz przedsięwziąć kroki, które będą je ograniczać. handel ludźmi to proceder, który godzi w wolność i godność człowieka. Osoby, a w większości przypadków zorganizowane grupy przestępcze, parające się tym procederem często sięgają po przemoc psychiczną i fizyczną, by podporządkować sobie ofiarę.

Handel ludźmi polega na kupnie i sprzedaży istot ludzkich w celu ich wykorzystania seksualnego i/lub ekonomicznego. Przybiera różne postacie – kobiety najczęściej są zmuszane do prostytucji, ale także do innych prac np. przetrzymywane w domach jako pomoce domowe. Media donoszą o ludziach, którzy musieli pracować w gospodarstwach rolnych lub ogrodniczych czy też na budowach po kilkanaście godzin dziennie, bez wynagrodzenia i w złych warunkach, często pilnowani przez uzbrojonych strażników. Zdarza się, że ludzie, często dzieci, są zmuszani do żebrania i popełniania przestępstw np. kradzieży czy przemytu narkotyków.

Do handlu ludźmi odnosi się prawo międzynarodowe oraz polskie w tym m.in. kodeks karny, który za taki czyn przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 lat wzwyż.

Dowiedz się więc jak przygotować się do wyjazdu za granicę i maksymalnie zredukować ewentualne ryzyko z tym związane.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


policjaChorzówna sygnaleIV LOuczniowiemłodzieżnaukawiedzahandel ludźmibezpieczeństwoSebastian Imiołczyk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii