Chorzowska architektura - budynek ZUS-u

Turystyka

Zastanawialiście się z jakiego okresu jest dany budynek w naszym mieście i czym się charakteryzuje. A może nie wiedzieliście, że takie cuda architektury znajdują się w naszym mieście. Specjalnie dla Was wraz z konserwatorem zabytków w naszym mieście - Ryszardem Szopą postanowiliśmy przybliżyć Wam te budynki.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Budynek ZUS (ul. Dąbrowskiego 45) – wybudowany w latach 1925-1927 w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu według projektu Rudolfa Ziółki. Posiada cechy stylistyczne odwołujące się do form architektury klasycystycznej, jest to budynek posiadający pilastry w wielkim porządku, tympanon nad ryzalitem, naczółki okienne itd. Wszystkie te elementy stanowią o reprezentacyjnym i monumentalnym charakterze tej architektury. Ponadto kompozycja bryły z wyeksponowanym poprzedzonym schodami ryzalitem oraz dwoma płaskimi bocznymi ryzalitami odwołuje się do założeń pałacowych XVIII wieku (okresu baroku). Podobne rozwiązania w ramach architektury municypalnej zastosowano w budynku Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Warto podkreślić, iż we wnętrzu również zastosowano rozwiązania monumentalno - pałacowe chociażby w układzie głównej klatki schodowej czy paradnej sali obrad w układzie dwóch kondygnacji, gdzie ściany licowane są boazeriami, drzwi są bardzo dekoracyjne, strop kasetonowy a w oknach dyskretne oszklenia witrażowe.

Należy podkreślić, że te klasycystyczne i pałacowe cytaty zostały wykorzystane w budynku urzędowym a sama jego funkcja została obudowana wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak windy, centrala telefoniczna, hydranty przeciwpożarowe, ergonomiczne sale, biura, pracownie, magazyny, czy garaż dla samochodów, jak też ubikacje.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


zakład ubezpieczeń społecznychzus chorzówryszard szopa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Poniedziałek
Lipiec 2018
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy