REKLAMA

Chorzów powalczy o środki na odnowę terenów zieleni

Miasto

Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z projektem, którego celem będzie rekultywacja zdegradowanych terenów, w tym odtworzenie zieleni w miastach na obszarze całej Polski. Na jego realizację zostanie przeznaczonych 120 mln zł. Największa pula ma trafić na Śląsk. Władze naszego miasta zapowiadają, że postarają się o pozyskanie środków.

Nabór wniosków na realizację proekologicznych inwestycji ruszy 30 marca. Wg informacji przekazanych przez NFOŚiGW, aż 100 ze 120 mln zł zostanie przeznaczone na rewitalizację zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów w miastach, m.in. terenów pogórniczych, czy poprzemysłowych, z czego 80 mln trafi do województwa śląskiego. Kwota dofinansowania będzie mogła wynieść maksymalnie 85 proc. wartości projektu.

Władze Chorzowa zapowiadają, że powalczą o środki, ale na ten moment nie wskazują konkretnych lokalizacji, w których program mógłby zostać zrealizowany. - Wkrótce odbędziemy spotkanie, na którym omawimy sprawę pozyskania środków z tego projektu. Musimy zastanowić się jakie miejsca wymagają tego rodzaju inwestycji i które z nich spełniają wszelkie warunki, a tym samym kwalifikują się do wzięcia w nim udziału. W ciągu kilku tygodni powinniśmy już poznać konretne lokalizacje - mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta ds. technicznych i rozwoju.

Wsparcie może również objąć działania prowadzące do poprawy bądź przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych akwenów. Dofinansowane zostaną także inwestycje, których celem będzie zahamowanie spadku powierzchni terenów zielonych w miastach. Oznacza to, że środki zasilą też inwestycje polegające na utworzeniu lub odnowieniu parków i skwerów, czy klinów zieleni. Priorytetowo traktowane będą inwestycje na obszarach, gdzie występuje duży smog.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


NFOŚiGWFundusz ŚrodowiskaChorzówdofinansowaniaodnowa zielenitereny poprzemysłowepokopalnianeparkidofinansowanieprojekty

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Marzec 2018
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy